Minimalizm

Minimalizm

– Filozofia życia

Mniej znaczy więcej: sposób na spokojne i proste życie

Community

Życie często dostarcza nam zbyt wielu bodźców, jest zbyt skomplikowane lub zbyt dużo w nim zamętu. Słowem, które większości z nas kojarzy się z minimalizmem jest „mniej”. Minimalistyczna sztuka wykorzystuje mniej kolorów, mniej motywów i proste kształty. W muzyce minimalizm osiąga się poprzez ograniczenie liczby instrumentów, uproszczenie melodii, a nawet wykorzystanie ciszy. Z kolei w modzie rezygnuje się z dużej liczby ozdób na rzecz prostych, wyrazistych linii i detali oraz węższej palety kolorystycznej. W rzeczywistości minimalizm polega na tym, aby wyrazić więcej za pomocą ograniczonych środków: mniejszej liczby jaskrawszych barw, prostszych, ale bardziej wyszukanych kształtów, sztuki, w której znajdzie się miejsce na więcej przestrzeni i ciszy albo projektu skłaniającego odbiorcę do zastanowienia. 

Minimalizm jako filozofia życiowa na prowadzeniu prostego życia , korzystaniu z mniejszej liczby starannie wyselekcjonowanych przedmiotów oraz nieskładaniu obietnic bez pokrycia i wyciszeniu wewnętrznym, aby móc skoncentrować się na tym, co jest naprawdę ważne, a także zyskać więcej czasu i spokoju. Styl życia oparty na minimalizmie nie wymaga pozbycia się całego majątku i rezygnacji z przyziemnych przyjemności. Zachęca raczej do tego, aby w mniejszym stopniu przywiązywać się do przedmiotów i ograniczyć się do tych, które mają rzeczywistą wartość, a także koncentrować się na ważnych dla nas ludziach i wydarzeniach. Takie podejście nie nakłada na nas ograniczeń, ale daje nam wolność. W jaki sposób wdrożyć zasady minimalizmu, aby prowadzić spokojne i proste życie? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Minimalism at home

MINIMALIZM W DOMU: MNIEJ PRZEDMIOTÓW, WIĘCEJ SPOKOJU

Marie Kondo, pochodząca z Japonii autorka światowego bestsellera Magia Sprzątania: Japońska sztuka porządkowania i organizacji sprawiła, że minimalizm stał się modnym sposobem na życie. Opracowana przez nią „metoda KonMari” to opisany krok po kroku proces, który pomaga pozbyć się wszystkich rzeczy, które nie „przynoszą nam radości”. Realnie rzecz biorąc, większość z nas musi jednak zachować pewne przedmioty, które nie przysparzają nam żadnej radości, ale są praktyczne, np. pęsety, ścierki do naczyń czy szczoteczki do zębów. Niemniej jednak najważniejszy wniosek jest taki, że ograniczenie ilości przedmiotów zapewnia większą swobodę, więcej przestrzeni i spokoju oraz pomaga bardziej docenić to, co najważniejsze. Im mniej posiadasz, tym bardziej to sobie cenisz.

MINIMALIZM W PRACY: WIĘCEJ SKUPIENIA, EFEKTYWNIEJSZA PRACA 

„Metodę KonMari” można też wykorzystać w pracy. Uprzątnij biurko, uporządkuj pliki na komputerze, wycisz na pewien czas aplikacje i odetnij się od biurowego szumu, słuchając przez słuchawki spokojnej muzyki. Skoncentruj się na istotnych zadaniach, a unikaj bezproduktywnych spotkań i frustrujących rozmów. Pozbądź się domagających się uwagi rozpraszaczy, takich jak szuflada z przekąskami czy telefon komórkowy. W spokojnym, uporządkowanym miejscu pracy pozbawionym rozpraszających bodźców i z przejrzystym harmonogramem zadań wykonasz powierzoną pracę w krótszym czasie, a ponadto poczujesz, że masz wszystko pod kontrolą.

Minimalism in fashion, art and design

MINIMALIZM W MODZIE, SZTUCE I DESIGNIE: WYBIERAJ MĄDRZE, TWÓRZ WIĘCEJ

Kapitalizm uczy nas wiązać z przedmiotami rozmaite emocje, pragnienia, a nawet uzależniać od nich poczucie własnej wartości. Konsumenci czerpią radość z zakupów, chwalenia się swoim majątkiem i porównywania go ze statusem materialnym innych ludzi. Minimalizm pozwala wyzbyć się chęci ciągłego kupowania nowych ubrań, sprzętów domowych i urządzeń elektronicznych. Pomaga natomiast nauczyć się rozpoznawać trwałe i ponadczasowe przedmioty wysokiej jakości. Rozsądnie wydane pieniądze przynoszą więcej przyjemności, na dłużej. Wyższej jakości przedmioty są zwykle bardziej przyjazne dla środowiska i doskonale wpisują się w minimalistyczny styl życia. To luksus w okrojonym zakresie. Innym rozwiązaniem jest wyrażanie siebie poprzez samodzielnie stworzone ubrania, przedmioty i dzieła sztuki. 

Minimalism and clean beauty

MINIMALIZM I CZYSTE PIĘKNO: MNIEJ PRODUKTÓW, WYŻSZA JAKOŚĆ 

Koncepcja naturalnego piękna nie jest do końca zbieżna z filozofią minimalizmu, ale obie opierają się o zbliżone założenia. Minimalizm oznacza posiadanie mniejszej liczby kosmetyków, wybieranie tych, które są odpowiednie dla Twojej skóry i rodzaju włosów oraz posiadają "czyste" receptury z wysokoskutecznymi składnikami. Naturalne piękno oznacza korzystanie z starannie wyselekcjonowanych składników, dobranych w trosce o zrównoważony rozwój. W Authentic Beauty Concept wierzymy, że liczy się nie tylko efekt końcowy, ale cały proces tworzenia. Każda linia produktów zawiera pieczołowicie wyselekcjonowane składniki, które pozwalają stworzyć czyste, proste, a jednocześnie skuteczne produkty. Punkt styku czystego piękna i minimalizmu to salon fryzjerski, gdzie świadomy rytuał pielęgnacji włosów pozwala nam się oczyścić i uwolnić od zgiełku dnia codziennego oraz natchnąć momentem wartym zapamiętania, dążąc do odzyskania wewnętrznej równowagi i spokoju umysłu.

Więcej o ruchu Authentic Beauty Movement

#Authentic­Beauty­Movement
#MYBELIEF