Poznaj moje miasto: Christine Friberg opowiada o Göteborgu

Poznaj moje miasto: Christine Friberg opowiada o Göteborgu

Specjalny przewodnik po najlepszych punktach gastronomicznych, atrakcjach i ulicznym stylu drugiego co do wielkości miasta Szwecji.

HISTORIE
Uliczny styl: Christine Friberg pije herbatę bąbelkową (bubble tea) w Foridas, Göteborg.

Każdego, kto chciałby zaszufladkować Christine Friberg, czeka nie lada wyzwanie. Szwedka, matka dwójki dzieci, jest stylistką mody, konsultantką kreatywną, promotorką klubów i didżejką. To dość nietypowa kombinacja, ale na tym nie koniec. Do tej listy można jeszcze dodać określenie „aktywistka”. „Prowadzę klub przeznaczony tylko dla kobiet/osób transseksualnych/niebinarnych i skupiający się na promocji didżejek i producentek muzycznych. Chcę tworzyć miejsce, w którym każda osoba może czuć się akceptowana i bezpieczna oraz być sobą” – wyjaśniła i dodała, że jej celem jest zagwarantowanie „większej równości płci na scenie muzyki elektronicznej house i techno”.

Podstawę stanowią wartości wyznawane przez Christine. „Moja praca wymaga dużej kreatywności. Mogę wyrażać swoje przekonania, opowiadając historię, która może być inspirująca dla innych. Ten sam cel mogę osiągnąć, będąc sobą w branży mody i jako didżejka”.

Oczywiście jej praca stanowiąca „kombinację sztuki i rzemiosła” nie tylko inspiruje innych, ale przede wszystkim wymaga stanu zainspirowania od jej twórczyni. Na szczęście źródła jej inspiracji są ściśle związane z jej twórczością. „Nieustannie inspiruje mnie muzyka, moje otoczenie oraz inne osoby, które podążają własną drogą i uparcie dążą do celu”.

Most Älvsborg nad rzeką Göta älv w Göteborgu
Göteborg oczami gwiazdy ulicznego stylu, Christine Friberg
 

Zdaniem Christine każdy powinien odwiedzić drugie co do wielkości miasto Szwecji. „Göteborg to piękne i przyjazne miasto pełne zieleni i zachwycających widoków. To miasto portowe, w którego granicach znajduje się wspaniały archipelag wysp. Jest bardzo silnie nastawione na zrównoważony rozwój i panuje w nim atmosfera akceptacji. W podróży bardzo brakuje mi tutejszego świeżego powietrza i bliskości morza”. 

Oczywiście przyroda nie jest jedynym atutem Göteborga. „To miasto dużej różnorodności i kreatywnych ludzi, którzy uwielbiają wspólnie tworzyć i widzieć rezultaty swojej pracy. To tętniące życiem miasto z duszą”.

Ułożona przez Christine lista utworów związanych z Göteborgiem musi zawierać utwory przedstawicieli lokalnej sceny muzycznej, takich jak The Knife, Shakarchi & Stranéus, Genius of Time, Birds ov Paradise i Arkajo.

Słuchając wyjątkowej ścieżki dźwiękowej wspólnie z Christine wyruszamy na wyprawę po Göteborgu, aby odkryć miejsca, w których podpatruje najnowsze trendy w ulicznym stylu, poznaje wyjątkową fakturę muzyki i znajduje inspiracje.

Röda Sten to doskonałe miejsce na wegetariański brunch w Göteborgu
Ulubione miejsca Christine Friberg w Göteborgu

 

Dzień dobry: „Dzień zaczynam w ulubionej włoskiej kawiarni, Bar Centro. Poranną kawę popijają tu wszyscy artyści i twórcy z Göteborga. Miejsce przy ogromnym oknie kawiarni umożliwia obserwację przechodniów i ich ulicznego stylu”.

Powitanie słońca: „Po śniadaniu idę do Hagabadet na zajęcia z jogi i odprężającą kąpiel w saunie”.

Pora lunchu: „Spotykam się ze znajomymi na wegański lunch przy jednym z rozsianych po całym mieście food trucków. Przy Magasinsgatan w porze lunchu można zobaczyć najbardziej stylowych mieszkańców miasta. W niedziele chodzę do Röda Sten na ich fantastyczny wegetariański brunch – latem na tarasie organizowane są całodzienne imprezy ze świetnymi didżejami”.

Czas na zakupy: „W Beyond Retro można znaleźć mnóstwo skarbów w stylu vintage”.

Odpoczynek: „Trädgårdsföreningen to ogromny ogród miejski, w którym możesz spacerować i zebrać myśli lub leżeć na trawie w letnim słońcu i rozkoszować się otaczającymi zapachami i zielenią. Moim ulubionym miejscem, niezależnie od pogody, jest palmiarnia”.

Zachód słońca: „Lubię obserwować zachód słońca w Röda Sten w pobliżu mostu i doków”.

Taniec do białego rana: „Kiedy nie pracuję i chcę spotkać się ze znajomymi, wybieram jeden z niewielkich lokali o przyjaznej atmosferze, takich jak Kino, Boca-Boca lub Studio HPKSM – o muzykę dbają tam świetni miejscowi didżeje. Jeśli chcesz naprawdę poczuć fakturę muzyki, musisz pójść na imprezę zorganizowaną przez la fênetre sêcrete. To grupa fantastycznych ludzi, którzy wierzą w wolną muzykę i sztukę oraz potrzebę wyrażania siebie. Łączą dzieła sztuki wizualnej, obrazy, rzeźby i kompozycje świetlne stworzone przez różnych artystów z muzyką elektroniczną puszczaną przez zdolnych didżejów. Jedno z używanych przez grupę miejsc posiada wydzieloną strefę na świeżym powietrzu, którą uwielbiam. Granie setu wśród przyrody, przy wschodzącym słońcu i w towarzystwie szalejących na parkiecie ludzi to prawdziwie magiczne przeżycie. Uwielbiam idee szerzone przez tę grupę oraz ich otwartość na ludzi, którzy chcą się przyłączyć”.

Jako konsultantka kreatywna i stylistka mody znajduje inspiracje w ulicznym stylu, promowaniu klubów i didżejowaniu. Prowadzi też klub przeznaczony tylko dla kobiet/osób transseksualnych/niebinarnych i skupiający się na promocji didżejek i producentek muzycznych. Odwiedź piękny Göteborg razem z @christinefriberg

#Authentic­Beauty­Movement
#MYBELIEF